Organizacja PI PROFIBUS i PROFINET International integruje Industry 4.0 PI (PROFIBUS i PROFINET International) rozpoczyna kampanię na temat Industry 4.0 stawiając pierwsze kroki dla przyszłościowego rozwoju dzisiejszych sprawdzonych rozwiązań. Celem jest identyfikacja wymagań dotyczących komunikacji, które są ważne w środowisku Industry 4.0 i ich standaryzacja potrzebna do dalszego rozwoju technologii PI.
Idea
Już dziś jasne jest, że PROFINET, ze swoją otwartością na TCP / IP i standardową technologią Ethernet, ma architekturę przyszłościową, która stanowi podstawowy warunek wstępny dla rozwoju Industry 4.0. Główna praca jest wykonywana w zespołach grupy roboczej PI „I4.0@PI” utworzonej dla poszczególnych tematów. Wymagania są ściśle zharmonizowane z doświadczeniem użytkowników i ekspertami z różnych firm. Połączenie wymagań i możliwości technicznych zaowocowało głównymi obszarami zainteresowania jak np. TSN, IPv6, Semantics, Security i OPC UA.
TSN and othersworking groups
TSN (Time Sensitive Network) – sieć wrażliwa czasowo
Sieci wrażliwe czasowo (TSN) to obiecująca technologia, która w tej chwili przyciąga wiele uwagi. TSN oferuje duży potencjał dla PROFINET. Ma ona na celu połączenie szerokiej gamy sieci informatycznych z solidnością i determinizmem sieci automatyzacji. W skrócie: trudne zadania w czasie rzeczywistym wykonywane za pośrednictwem standardowych sieci IT.
Ale to nie oznacza rewolucji dla PROFINET, a stanowi to raczej wizjonerską architekturę, na której buduje się aktualne standardy dla PROFINET.
ISO model
TSN oferuje PROFINET nową warstwę 2 w modelu ISO / OSI. Nic dodać nic ująć. Odpowiada więc dzisiejszym technologiom RT i IRT. A to wyjaśnia, że TSN nie zastąpi po prostu RT lub IRT w nadchodzących latach. Jest to dodatkowa opcja z wieloma korzyściami. Dzisiejsi producenci, którzy dostarczają rozwiązania z RT i IRT, będą mogli nadal dostarczać je w przyszłości. Użytkownicy stosujący system RT lub IRT w swoich systemach mogą być pewni, że korzystają ze zrównoważonej technologii.
ISO OSI
TSN oferuje teraz możliwość osiągnięcia tego również w standardowych zestawach układów, ponieważ TSN opiera się na otwartych standardach, a wielu producentów półprzewodników będzie obsługiwać te standardy. Wszystko inne w PROFINET pozostaje niezmienione – szczególnie takie usługi jak diagnoza, konfiguracja, alarmy itp. Ułatwi to użytkownikom i producentom urządzeń korzystanie z TSN w przyszłości. Mogą korzystać z istniejącej wiedzy i kontynuować korzystanie z opracowanych przez siebie aplikacji.
Opracowanie tekstu oryginalnego i prawa autorskie do treści i rysunków: PI PROFIBUS AND PROFINET International; www.profibus.com
Tłumaczenie i opracowanie na język Polski: SIMLOGIC.
Rozpowszechnianie i promocja: www.simlogic.pl
Link do artykułu w wersji oryginalnej: https://www.profibus.com/technology/industrie-40/