Zadzwoń: +(48) 42 648-66-77

Szanowni Państwo w najnowszym numerze czasopisma „Napędy i Sterowanie” ukazał się kolejny artykuł firmy SIMLOGIC. pt. Radiowe systemy identyfikacji RFID.

Artykuł ma za zadanie przybliżyć Państwu tematykę nowoczesnych systemów identyfikacji cyfrowej RFID firmy Siemens. Rozszerzenie naszej oferty właśnie o te systemy jest wynikiem podpisanej wcześniej umowy partnerskiej z firmą Siemens. Poniżej znajduje się streszczenie tego artykułu.
Problem szybkiej i bezbłędnej identyfikacji obiektów ma aktualnie kolosalne znaczenie w obszarze produkcji, magazynowania i dystrybucji. Podstawowe zadania jakie stawia się takim systemom to:

  •  w pełni automatyczna, bezkontaktowa praca ze 100 % niezawodnością,
  • odporność znaczników identyfikujących obiekt na warunki środowiskowe, temperaturę, zanieczyszczenie wilgoć,
  • szybkość transmisji danych pozwalająca na komunikację bez konieczności zatrzymywania obiektów,
  • możliwość dwukierunkowej komunikacji ze znacznikiem w celu nanoszenia na bieżąco zmian w opisie elementu,
  • różnorodność znaczników z uwagi na koszty, warunki pracy i zakres pamięci,
  • łatwa integracja z nadrzędnymi systemami sterowania z wykorzystaniem różnych platform komunikacyjnych.
Z uwagi na powyższe zastosowania systemy RFID dzielimy ogólnie na systemy bliskiego zasięgu (produkcyjne) służące do rozpoznawania elementów na linii, oraz systemy dalekiego zasięgu (logistyczne) stosowane w transporcie, logistyce i gospodarce magazynowej. Powyższy rysunek przedstawia ogólny schemat systemu RFID niezależnie od klasy zastosowania. W prezentowanym na rysunku schemacie przedstawione są komponenty systemu RF300. Każdy taki układ składa się z przenośnych modułów pamięci (tagi), głowic zapisu-odczytu, anten, modułów komunikacyjnych (Profibus, Profinet, Ethernet itp.) oraz oprogramowania narzędziowego.
Przedstawicielem RFID dla systemów logistycznych jest system RF600. Zasięg jego działania w układzie czterech anten umieszczonych parami na przeciwko sięga 10 m. Tagi mają od 96 b (bitów) do 216 B (bajtów) pamięci zapisu-odczytu. Umożliwiają nieograniczoną ilość odczytów oraz do 500 000 zapisów, przy trwałości przekraczającej 10 lat. W systemie dostępna jest kompaktowa głowica z anteną wewnętrzną oraz trzy rodzaje głowic z antenami zewnętrznymi z możliwością podłączenia od dwóch do czterech anten. Dostępny jest również czytnik ręczny.

Cały artykuł jest dostępny w lipcowym numerze czasopisma „Napędy i Sterowanie”

Zapraszamy Państwa do lektury tego oraz innych naszych artykułów zamieszczanych cyklicznie w czasopiśmie „Napędy i Sterowanie” jak również do lektury artykułów zamieszczonych na naszej stronie internetowej w dziale Artykuły.

Z pracą systemów RFID można zapoznać się w sposób praktyczny na warsztatach i szkoleniach organizowanych w siedzibie SIMLOGIC. Zapraszamy Państwa do kontaktu i współpracy.

pl_PLPolish