Zadzwoń: +(48) 42 648-66-77

Nowoczesne sieci komunikacyjne oparte o standard Ethernet muszą spełniać wiele kryteriów dotyczących szybkości, niezawodności i bezpieczeństwa. Mając na celu chęć przybliżenia aktualnie oferowanych rozwiązań, na bazie komponentów Siemens pragniemy zaprezentować kilka wariantów komunikacyjnych.

Ethernet

Industrial Ethernet, jako międzynarodowy standard komunikacyjny, przeznaczony jest dla przemysłowych sieci lokalnych. Najnowszym standardem rozwiązań dla systemów automatyki jest PROFINET. Możliwa jest komunikacja w czasie rzeczywistym, integracja i realizacja rozproszonej automatyki procesowej oraz sterowanie napędami. Nowością jest standard PoE – pozwala on na bezpośrednie podłączenie urządzeń wraz z zasilaniem.

Bezpieczeństwo

Ważnym aspektem sieci komunikacyjnych jest bezpieczeństwo. W tym zakresie Siemens oferuje wiele produktów zwiększających bezpieczeństwo sieci komunikacyjnych. Przykładem są moduły SCALANCE S zabezpieczające obszary automatyki z urządzeniami nie posiadających własnych funkcji bezpieczeństwa przed nieuprawnionym dostępem. Do uzyskania dostępu do zabezpieczonego obszaru służy sieć VPN (Virtual Private Network) oraz oprogramowanie SOFTNET Security Client.

Bezprzewodowo

Przy dużych odległościach wymagana jest niezawodna i bezpieczna komunikacja bezprzewodowa odbywająca się nie tylko za pomocą WiFi, ale również za pomocą sieci GSM/GPRS. Do komunikacji WiFi służą moduły SCALANCE W, pozwalające na łatwą i szybką konfigurację bezprzewodowych sieci przemysłowych (IWLAN). Konfiguracja modułów odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej. Do komunikacji GSM/GPRS służą bezprzewodowe modemy SINAUT MD720-3 oraz routery EGPRS MD741-1.

Współpraca sieci bezprzewodowych ze standardem PROFINET

Generalna zasada dotycząca rozwiązań sieciowych bezprzewodowych Siemens uwzględnia fakt, iż działanie infrastruktury PROFINET musi być zawsze zagwarantowane. Konieczne jest  zatem odseparowanie częstotliwości pracy. PROFINET nie może być zakłócany przez inne technologie i nie może zakłócać tych technologii. Oznacza to, że technologia bezprzewodowa użyta do komunikacji PROFINET oraz bezprzewodowe technologie muszą zapewniać użytkownikowi możliwość konfiguracji częstotliwości pracy modułów radiowych lub posiadać możliwość wykluczania częstotliwości (blacklisting).

Współczesne rozwiązania SIMATIC NET to całkowicie zintegrowane rozwiązania, pozwalające na realizację trudnych zadań przemysłowych. Sieci przemysłowe i rozwiązania komunikacyjne dedykowane są oparte na modelu ISO/OSI oraz na standardzie Ethernet, które w połączeniu z zastosowanymi programami i platformą sprzętową, są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom, stawianym urządzeniom stosowanym w zakładach i środowiskach przemysłowych.

Cały artykuł do pobrania w załączonym pliku.

pl_PLPolish